W każdej firmie, nie tylko produkcyjnej czy usługowej, generowane są odpady. Zarządzanie nimi w sposób efektywny i zgodny z przepisami środowiskowymi to jedno z wyzwań, z którym na co dzień mierzą się przedsiębiorcy w całej Polsce. Poniżej przedstawiamy siedem kluczowych zasad, które pomogą Ci lepiej zarządzać odpadami w Twoim przedsiębiorstwie i uniknąć problemów
związanych z ich wywozem, transportem i utylizacją. Dowiesz się również, jak portal odpadowy MamOdpad od firmy WasteMaster może ułatwić Ci to zadanie.
Dlaczego zarządzanie odpadami w przedsiębiorstwie jest ważne?
Efektywne zarządzanie odpadami w Polsce to nie tylko obowiązek prawny, lecz także sposób na poprawę wizerunku firmy w kontekście jej podejścia do ekologii oraz dbałości o środowisko. Odpowiednie zarządzanie odpadami w przedsiębiorstwie pozwala na zredukowanie kosztów, a także minimalizowanie negatywnego wpływu odpadów na środowisko. Poznaj siedem kluczowych zasad dotyczących zarządzania odpadami, które powinien znać każdy przedsiębiorca, w szczególności, jeżeli jego firma działa w branży produkcyjnej czy usługowej.
1. Segregacja odpadów
Pewnie dla nikogo nie będzie to zaskoczeniem, ale pierwszym krokiem w stronę lepszego zarządzania odpadami w przedsiębiorstwie jest ich odpowiednia segregacja. Upewnij się, że w Twojej firmie znajdują się odpowiednie pojemniki na różne rodzaje odpadów, takich jak papier (makulatura), plastik, szkło, metale czy odpady niebezpieczne.
Jeżeli generujesz specyficzne i dokładnie określone rodzaje odpadów, jak np. odpady chemiczne, oleje przepracowane, odpady warsztatowe itd., wtedy również musisz zadbać o ich odpowiednie segregowanie. Takie działanie może zmniejszyć koszty ich późniejszej utylizacji bądź recyklingu, ponieważ odbiorcy nie będą musieli segregować odpadów za Ciebie (a więc odejdą koszty ich dodatkowej pracy).
Odpady warsztatowe warto podzielić, np. na oleje przepracowane, czyściwa czy sorbenty. Zużyte opony do utylizacji można segregować według ich typu i przeznaczenia, i osobno składować opony osobowe, a osobno – ciężarowe i rolnicze.
2. Recykling
Dodatkowo warto zadbać o to, aby jak najwięcej odpadów produkowanych w Twojej firmie podlegało recyklingowi. Wiele firm nie zdaje sobie sprawy z tego, ile materiałów nadaje się do ponownego przetworzenia i wykorzystania. Recykling pozwala na oszczędność oraz dodatkowy zarobek dla firmy, gdyż niektóre surowce wtórne są wiele warte na skupach (np. złom stalowy, metale kolorowe). Dodatkowo dzięki recyklingowi zmniejsza się liczba odpadów trafiających na składowiska.
3. Redukcja odpadów
Jednak zanim odpad trafi do pojemnika czy na składowisko, warto zastanowić się, czy można uniknąć jego wytworzenie. Przemyślane zakupy, a przede wszystkim optymalizacja procesów produkcyjnych to klucz do zmniejszenia ilości generowanych odpadów w firmie.
4. Odpowiedzialna utylizacja odpadów niebezpiecznych
Odpady niebezpieczne wymagają szczególnej uwagi. Do tej grupy zaliczają się, np. chemikalia, baterie, akumulatory, elektronika czy oleje przepracowane. Ważne jest, aby były one odpowiednio składowane, dobrze oznaczone oraz utylizowane zgodnie z obowiązującymi przepisami. Odpady niebezpieczne to bardzo szeroka i różnorodna grupa odpadów, a każda z nich ma swoją specyfikę i wymaga nieco innych procedur oraz sposobów magazynowania. Jeżeli nie jesteśmy pewni, w jaki sposób powinniśmy obchodzić się z danymi odpadami, dobrze jest zaczerpnąć informacji ze sprawdzonych i pewnych źródeł.
5. Współpraca z ekspertami
Zarządzanie odpadami w przedsiębiorstwie to dziedzina, którą warto zawierzyć specjalistom i ekspertom z branży. Dlatego ważne jest, aby korzystać z usług profesjonalnych firm zajmujących się odbiorem i utylizacją odpadów. Portal MamOdpad od WasteMaster oferuje kompleksowe usługi transportowe, utylizacyjne i recyklingowe, które można zamówić online lub telefonicznie. Dzięki temu oszczędzasz czas na przeglądaniu różnych ofert z okolicy i masz pewność, że odpady będą zagospodarowane zgodnie z przepisami.
Dużą zaletą portalu MamOdpad jest możliwość darmowej wyceny usługi oraz składania zapytań o zagospodarowanie różnych odpadów, nie tylko jednego rodzaju. Znajdziemy tam blisko 50 kategorii odpadowych, dzięki czemu z pewnością każda firma znajdzie usługę dla siebie.
6. Edukacja pracowników
W zarządzaniu odpadami bardzo ważna jest również świadomość ekologiczna pracowników. Jeżeli nasi pracownicy rozumieją sens działań firmy, jest szansa na to, że zwiększy się ich efektywność oraz zaufanie do przedsiębiorstwa. Dlatego warto inwestować w szkolenia z zakresu zarządzania odpadami, w tym prawidłowej ich segregacji.
7. Monitorowanie i analiza
Optymalizacja zarządzania odpadami w firmie jest praktycznie bezsensowna, jeżeli równolegle nie wdrożymy odpowiedniego monitorowania zmian i analizy ich efektów. Regularne monitorowanie ilości i rodzaju generowanych odpadów pozwala na bieżąco optymalizować ww. procesy i szybko zareagować na zmiany. Analiza danych może wskazać, gdzie są największe rezerwy w redukcji odpadów oraz jakie działania przynoszą najlepsze efekty.
Zarządzanie odpadami w przedsiębiorstwie to proces, który wymaga uwagi i zaangażowania. Stosując się do powyższych zasad, nie tylko spełnisz coraz bardziej restrykcyjne wymogi prawne, lecz także realnie przyczynisz się do ochrony środowiska i poprawisz wizerunek swojej firmy. Aby ułatwić zarządzanie odpadami, warto skorzystać z usług portalu odpadowego MamOdpad od WasteMaster. Dzięki niemu zamówisz usługi utylizacyjne i recyklingowe szybko i wygodnie, online lub telefonicznie, a to wszystko w jednym miejscu, bez względu na to, jakiego rodzaju odpady generuje Twoja firma.
Zobacz, jak portal odpadowy MamOdpad może pomóc Twojej firmie w zarządzaniu odpadami! Po więcej informacji zapraszamy na stronę mamodpad.wastemaster.pl.